צור קשר
דף הבית >> מידע נוסף על שתלים >> שתלים ושיקום הפה
שתלים ושיקום הפה
שתלים אינם תחליף לשיניים בלתי מטופלות. שן מטופלת עדיפה במקרים רבים על שתל ועליו כתר. במקרים של חוסר שן או שיניים שתל הוא פתרון אידאלי, שתל דנטלי הינו תחליף מלאכותי לשורש השן עליו מורכב כתר, שתלים יכולים להחליף שן בודדת, מספר שיניים או להוות תמיכה לתותבת נשלפת.

השתלים היוו פריצת דרך טיפולית ששינתה את פני עולם רפואת השיניים ושיקום הפה, ההצלחה הגבוהה של ניתוחי השתלת שיניים איננה עוד מוטלת בספק, זאת כמובן כאשר הטיפול מבוצע ע"י רופאים בעלי ניסיון רב בתחום. שתלים עושים פעם בחיים לכן ישנה חשיבות גדולה לחוות דעת מקצועית. ההצלחה של הטיפול מתחילה באבחון נכון המבוסס על נסיון ומקצוענות לכן הצוות שלנו מורכב ממומחים לכירורגיה פה ולסת בעלי נסיון רב. אי לכך תקבלו יעוץ והסברים מפורטים לגבי תוכנית הטיפול והחלופות האפשריות, כל זאת בכדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה והמתאימה ביותר עבורכם. שתלים אינם תחליף לשיניים בלתי מטופלות. שן מטופלת עדיפה במקרים רבים על שתל ועליו כתר. במקרים של חוסר שן או שיניים שתל הוא פתרון אידאלי,שתל דנטלי הינו תחליף מלאכותי לשורש השן עליו מורכב כתר, שתלים יכולים להחליף שן בודדת, מספר שיניים או להוות תמיכה לתותבת נשלפת.


תהליך ההשתלה:
החדרת השתל הינה פעולה כירורגית  בה  מוחדר מבנה דמוי בורג עשוי טיטניום ללסת. ההשתלה  מבוצעת לרוב בהרדמה מקומית אך ניתן לבצעה גם בהרדמה כללית. לעיתים ניתן לבצע החדרת שתלים ללא הפשלת חניכיים (FLAPLESS) בד"כ במקרים פשוטים בהם קיימת עצם.

דבר ראשון יש צורך לבצע בדיקה ותכנית טיפול 
ככלל לפני ביצוע שתלים עליך לעבור בדיקה דנטאלית ובדיקה רפואית,לרוב נחוץ צילום C.T של האזורים מחוסרי השיניים המיועדים לקלוט שתלים. 
כשבוע ימים לאחר ההשתלה מוסרים התפרים מהפה ותוך כשבועיים ישנו ריפוי ראשוני של המקום המנותח. חשיפת השתלים נעשית בהרדמה מקומית לאחר מספר חודשים. ישנם מקרים בהם ניתן להעמיס את השתלים קודם.

שיקום הפה מתבצע בשלבים. רמת הדיוק הנדרשת גבוהה בהרבה מזו של שיקום על גבי שיניים טבעיות.
התהליך כולו יכול לארוך כחצי שנה עד לתוצאה הסופית-שיניים בפה (בשלב הביניים נהוג לשים תותבות זמניות או גשרים זמניים).

הסיכונים בטיפול בשתלים 
​הסיכונים בטיפול בשתלים כוללים את הסיכונים הכירורגיים הרגילים של ניתוחים בפה כגון זיהום, שטפי-דם, נימול באזור הניתוח. הצלחת השתלים מותנית לא רק בבחירה נכונה של המקרה ובביצוע נאות, אלא גם בתכנון נבון של הכוחות המועמסים על השתלים ובתחזוקה טובה. תחזוקה ​נדרשת תחזוקה עצמית ע"י המתרפא וכן ע"י רופא השיניים המשקם, שכוללת חיזוק הברגים וביקורת של השתלים והשחזורים ו / או התותבות המתבססים עליהם.


על השתל לעבור חיבור לעצם לפני התחלת השיקום עליו (כתר, גשר או תותבת). תהליך זה של איחוי לעצם (אוסיאואינטגרציה) אורך כשלושה חודשים בלסת תחתונה וכשישה חודשים בלסת עליונה בגלל שוני בצפיפות העצם בין הלסתות.

לאחר עקירת שיניים העצם שתמכה בשורשי השיניים מתחילה להיספג במימד הגובה ובמימד הרוחב. אובדן עצם במימד הגובה מעמידים בסכנה מבנים אנטומים כמו הסינוסים בלסת העליונה והתעלה המנדיבולרית (בה עובר העצב הנותן תחושה לשפה התחתונה, לסנטר ולשיניים בלסת התחתונה) בזמן החדרת שתלים. במקרים מסוימים אין מספיק עצם לביצוע שתל ויש צורך בבניית עצם לרוחב או לגובה, פרוצדורה ניתוחית זו מבוצעת בדרך כלל מספר חודשים לפני החדרת השתל הדנטלי. ניתוחים אלו כוללים בין היתר הרמת סינוס או עיבוי רכסים על ידי שתלי עצם אוטולוגים (מגוף המטופל עצמו), או על ידי תחליפי עצם שונים. על מנת להתגבר על ספיגת העצם ניתן במקרים מסוימים בהם עקירת השן פשוטה ולא גרמה לחסר עצם סביב השורש ובמידה ואין תהליך דלקתיים סביב השורש, לבצע השתלה מיידית לאחר עקירה. 

על מנת להעריך את כמות העצם הקיימת והמרחק ממבנים אנטומיים חשובים מבוצע לרוב CT דנטלי לאזור המיועד להשתלה (זוהי בדיקה עם קרינה נמוכה יחסית ל- CT רפואי רגיל). 

שתלים דנטאלים נמצאים בשימוש קליני כ- 25 שנים ואחוזי ההצלחה של שתל עומד על מעל 95%. מקובל כי שתל מאבד מעט מאחיזתו בעצם מידי שנה, ולמרות זאת, אורך החיים של שתל יכול לעמוד על 20 שנים ויותר. אורך החיים של השתל מותנה בהיגיינה אורלית גבוהה וניקיון הפה.

מספר גורמים יכולים להשפיע על הצלחת שתל. למעשנים אחוזי הצלחת שתלים נמוכה יותר וכן לחולי סוכרת שרמת הסוכר שלהם לא מאוזנת. לא יבוצעו שתלים למטופלים שעברו הקרנות לאזור ראש צוואר וכללו את הלסתות, אז עשויים לסבול מנמק בעקבות ההקרנות (osteoradionecrosis) או בחולים שטופלו בבסיפוספונטים דרך הוריד (זומרה, ארדיה) בשל סיכון לנמק של הלסת בעקבות הפרוצדורה הכירורגית (BRONJ).

השיקום על גבי השתל מבוצע על ידי רופא משקם המתמחה בשיקום הפה. בדרך כלל יופנה המטופל לכירורג על ידי רופא משקם לאחר בדיקה וביצוע צילומים, כולל CT, וביחד עם הכירורג יוחלט על מיקום השתלים, גודלם, מספרם וסוגם בהתאם לנתונים הקליניים (יחסים בין לסתות, מספר השיניים החסרות) והרנטגניים ואם יש צורך בבניית עצם מכינה. אפשרויות הטיפול משתנות באורך הטיפול ובעלות הכספית (כאשר יש צורך בבנית עצם קודמת להשתלה הטיפול ארוך יותר). הבחירה הסופית בתכנית הטיפול נתונה להחלטתו של המטופל.

שיקום על גבי שתלים דנטאליים הפך בשנים האחרונות לפתרון שיקומי פופולארי ושכיח המאפשר השלמה של אזורים מחוסרי שיניים, משן אחת ועד לסת שלמה במיקום קבוע ולא נשלף. זהו התחליף הקרוב ביותר לשיניים הטבעיות ונותן איכות חיים ותפקוד אופטימליים.

צוות המומחים של המחלקה לכירורגיה פה ולסתות בבית החולים הדסה עין כרם מבצע את מגוון הפרוצדורות הכירורגיות בתחום ההשתלות הדנטאליות תוך שימוש במערכות השתלים המובילות בעולם ושילוב הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. 

יצירת קשר
שם מלא
נייד
דואל     
שתלים ושיקום הפה
עוברים השתלת שיניים - כל המידע למעקב אחרי השתלים
ניתוחי השתלת שיניים מבוצעים לאחר חשיפת האיזור, יצירת מתלה או חירור החניכיים בגודל השתל המוחדר. אחוזי ההצלחה גבוהים ביחס לטיפולי שיניים אחרים אך חשוב לעקוב אחר השתלים על מנת לוודא את קליטתם בחניכיים
קרא עוד
____________________
איך מתבצע טיפול עקירה כירורגית?
צמד המילים "עקירה" ו"כירורגית" עלול לגרום ללא מעט אנשים לצמרמורת קלה, או קשה, תלוי עד כמה הם מפחדים מביקור אצל רופא השיניים. רובנו נתקלנו פעם או יותר בחיים בעקירה רגילה, אז רופא השיניים מרדים את חלל הפה ועוקר את השן הסוררת באמצעות צבת מיוחדת, מטפל בשורשי השן ובחניכיים החשופות ומכין את המקום להשתלה של שן חדשה בהמשך הטיפול.
קרא עוד
____________________
שתלים ושיקום הפה
שתלים אינם תחליף לשיניים בלתי מטופלות. שן מטופלת עדיפה במקרים רבים על שתל ועליו כתר. במקרים של חוסר שן או שיניים שתל הוא פתרון אידאלי, שתל דנטלי הינו תחליף מלאכותי לשורש השן עליו מורכב כתר, שתלים יכולים להחליף שן בודדת, מספר שיניים או להוות תמיכה לתותבת נשלפת.
קרא עוד
____________________
שתלים בסיכון מופחת
תכנון השתל בטכנולוגית תלת מימד היינה חיונית כדי להבטיח השתלת שיניים בטוחה ומוצלחת
קרא עוד
____________________
השתלת עצם והרמת סינוס
הרמת סינוס היא פרוצדורה כירורגית, השתלים היוו פריצת דרך טיפולית ששינתה את פני עולם רפואת השיניים. ההצלחה הגבוהה של ניתוחי השתלת שיניים איננה עוד מוטלת בספק, זאת כמובן כאשר הטיפול מבוצע ע"י רופאים בעלי ניסיון רב בתחום. שתלים עושים פעם בחיים לכן ישנה חשיבות גדולה לחוות דעת מקצועית.
קרא עוד
כל הזכויות שמורות לדר' אקרמן